Poker online

O pokerze online

Poker online na żywo stółPoker online to jedna z najpopularniejszych – o ile nie najpopularniejsza – gier karcianych na świecie. Znana jest doskonale w każdym zakątku świata, chociaż w wielu miejscach różni się sposobem gry, podstawowymi regułami czy sposobem… rozdawania i przyznawania kart. Te najbardziej klasyczne odmiany pokera to poker pięciokartowy dobierany, Texas Hold’em, Omaha, Omaha High-Low, 7 Card Stud, 2-7 Draw oraz Razz i Badugi. Ale czym tak właściwie się charakteryzuje? Co go odróżnia od tłumu i dlaczego powinniście w niego zagrać przy pierwszej okazji? Śpieszymy z kluczowymi wyjaśnieniami i już teraz życzymy udanej rozrywki. To będzie świetna przygoda, której nie pożałujecie.

Podstawowe zasady gry w pokera online

Mamy tu do czynienia przede wszystkim z karcianą grą umiejętności, która rozgrywana jest przy akompaniamencie od 2 do 10 graczy przy jednym stole. Wykorzystujemy najczęściej pełną talię 52 kart, chociaż znane są odmiany użycia wyłącznie 24 kart (czyli z minimalnym symbolem „9”). Celem nadrzędnym jest naturalnie zebranie najlepszego możliwego układu bądź blefowanie swoich przeciwników i doprowadzenie ich do spasowania. Gra kasynowa na gotówkę dostępna jest rzecz jasna dopiero od 18-go roku życia, możemy próbować swoich sił także na żetony, w zależności od tego, w jakim kasynie wylądujemy. Obecnie większość operatorów internetowych udostępnia grę w pokera, dlatego z obszernej palety kasyn internetowych możecie skorzystać już teraz. Sam mechanizm gry jest prosty i poznacie go w ledwie kilka rozdań, najlepiej obserwując poczynania bardziej zaawansowanych graczy. Koniec końców lądujemy na ręce z pięcioma kartami i to właśnie spośród nich musimy ułożyć najlepsze możliwe zestawienie. Poniżej je wymienimy, podobnie jak kluczowe zasady prowadzenia gry przez dealera bądź krupiera. Reguły mogą się od siebie różnić w zależności od wersji gry, której się podejmujemy. Dla przykładu, rozpoczynając grę zmuszeni będziemy do koniecznego obstawiania małej i dużej stawki przez pierwszego oraz drugiego gracza, którzy siedzą po osobie rozdającej. Taki zabieg wymusza niejako angażowanie swojej osoby w każdym rozdaniu. Dodatkowo po pewnej ilości rund (bądź po pewnym czasie, w zależności od operatora) stawki „mała” i „duża” są zwiększane. To z kolei zapobiega celowemu wycofywaniu się z gry w przypadku rozgrywek turniejowych, gdzie pula nagród przewidziana jest na konkretną ilość osób. Mówimy tu o odmianie Texas Hold’em, która jest w Polsce szczególnie znana, a na świecie zadebiutowała i została oficjalnie spisana w 1880 roku. Pewne odmiany wymagają od każdego gracza, by uiścił stawkę wyjściową, tzw. ante.

Zobacz też: Video Poker onlineTexas Hold'em onlineStrategie gry w pokera online

Układy kart w pokerze online

O jakie układy walczymy? Jest ich łącznie dziesięć, najsłabszym jest jedynie wysoka karta, najmocniejszym poker królewski, który zawsze, dziwnym trafem, obserwujemy w filmach, które traktują o pokerze. Jego uzyskanie jest szalenie trudne i czasem graniczy z cudem. Prawdopodobieństwo na to, że traficie go w swoim następnym rozdaniu wynosi szalone ok. 0,000154%. Mało, prawda? Pozostałe układy także wiążą się z dużym ryzykiem, dopiero cztery najsłabsze mają więcej niż 1% szans na ich wywalczenie. Nie zniechęcajcie się jednak, gra w pokera to tysiące następujących po sobie rozdań, zawsze jest szansa na sukces, a tu mierzymy się tylko z ludźmi, nie kasynem. Innymi słowy, wszyscy mają jednakowe możliwości na odniesienie sukcesu, dodatkowo podgrzewane przez możliwość blefu czy inne mini-gierki prowadzone przy stole, mające na celu wybić z równowagi czy zdekoncentrować rywali.Stół pokera onlinePrzechodząc do samych układów, są to wspomniany już poker królewski (ang. Royal flush), który składa się z pięciu kolejnych symboli w jednym kolorze, z czego najwyższy jest As. Generalnie jest to układ z którym nie da się wygrać, chociaż więcej niż jedna osoba może mieć takie zestawienie na ręce. Drugim najmocniejszym układem jest sam poker (ang. Straight flush) który oznacza generalnie to samo, co wyżej, ale najwyższą kartą nie będzie tutaj as. Następna jest kareta (ang. Four of a kind, Quads) w skład której wchodzą cztery jednakowe symbole, np. damy bądź walety. Nieznacznie słabszy jest Full (ang. Full house) składający się z trójki kart o jednakowym oznakowaniu oraz dodatkowo z pary, dowolnie dobranej. Następnie Kolor (ang. Flush), który bazuje na tym, iż jak można się domyślić, wszystkie pięć kart jest jednego koloru/oznakowania. Potem natrafimy na strita (ang. Straight) czyli zestawieniu pięciu następujących po sobie kart, czyli np. 2,3,4,5 i 6. A na koniec trójka, dwie pary, para i wysoka karta. We wszystkich tych przypadkach tłumaczenie wydaje się zbędne, poker to gra niezwykle prosta jeśli przychodzi co do kwestii wysokości danych kart. Trzeba tu jedynie pamiętać, że zdarzają się przypadki w których mamy takie same karty, jak nasi przeciwnicy. Kto wtedy wygrywa? Kilka przykładów i wyjaśnień niżej:

  • Jeśli więcej niż jeden gracz ma karetę i jest to najwyższe zestawienie przy stole, wygrywa ten zawodnik, który ma swoje ustawienie stworzone z wyższych kart.
  • Gdy przykładowo dwóch graczy ma takie same dwie pary, wygrywa ten, którego pierwsza para ma wyższy symbol. Jeśli nawet to nie poskutkuje, wygrywa druga para z lepszym symbolem. W razie dalszego remisu, zwycięża najwyższa wysoka karta.

Jak widzicie, wszystko bazuje na wysokości kart, dlatego – o ile nie blefujemy i gramy „czysto” zawsze dobrze mieć możliwie jak najwyższe symbolowo karty. A czym w ogóle jest blef? Jak to rozumieć? Czy w pokerze można… kłamać? Poker ma pięć generalnych faz gry, w skład których wchodzi pasowanie, czekanie, sprawdzania, obstawianie i podbicie, wszystko to łączy jeszcze charakterystyczna cecha, jaką jest wchodzenie all-in, które wiąże się z postawieniem wszystkich swoich środków. To zagranie bardzo ryzykowne, bo jeśli ktoś ma od nas układ lepszy, prawdopodobnie wygra. Czemu jedynie prawdopodobnie? Ponieważ możemy blefować. Nikt nie wie jakie mamy karty i poza tym dostępnymi na stole nie widzimy ustawień, które skrywane są przez inne osoby. Wchodząc all-in możemy udawać pewnych siebie, co odstraszy przeciwników, a w rzeczywistości możemy mieć na ręce jedynie jakąś jedną Wysoką kartę. To ten element, który odróżnia pokera od gier losowych i zmusza do myślenia. Tutaj nie ma przypadku, jest gra umiejętności.

Przedstawione powyżej fazy mają wykluczać graczy z obstawiania. Możemy podbijać stawki, sprawdzać (czyli wyrównać to, co obstawili już inni gracze) czy pasować i rezygnować z danego rozdania. Samych opcji jest wiele, ale nie zapominajcie o tym, że tu także w grę wchodzą różne regulacje i limity. Przy obstawianiu napotkamy na trzy główne rozbieżności. W Polsce najczęściej gra się systemem tzw. no limit, gdzie podbijane stawki nie mają limitów i możemy je uczynić tak duże, jak tylko chcemy. Występuje jednak także system fixed limit (jedna stała stawka) oraz pot limit (stawka nie większa niż cała pula). Który wybierzecie?

Polecane artykuły

Najnowsze artykuły